Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Domates değil maşallah tek başına tarla!

(NOT:Bu yazıyı Facebook’tan okuyorsanız yukarıdaki linke tıklayarak yazının tamamına ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.)  

Bir domates bitkisinden kaç tane domates alabilirsiniz? 25, 40, 90, 240... Bir rekordan bahsedeceğim; biraz daha atın 850, 1200... Tam 13.000 (13 bin, on üç bin) adet domates hem de tek bir tohumdan...

Bu Japonlar her şeyin küçüğünü yapacak değil ya bu sefer de bir Japon profesör Shigeo Nozawa tek bir tohumdan tam 13 bin adet domates alabildiği dev domates ağacını yetiştirmiş. GDO yok, hormon yok sadece bilimsel yöntemlerle,  hidrofonik tarım yaparak gerçekleştirmiş bu mucizeyi. Nozawa, bitkiye sadece taze su ve gübre vererek bitki başına 12,000’den fazla dev “hiponika domatesi” yetiştirmeyi başarmıştır.

 


"Yaptığım tek şey ağaçların büyümesine zarar verebilecek koşulları ortadan kaldırmak. Ağaçların kendi güçlerini ortaya çıkarmalarını kolaylaştırdım” diye özetlemiştir yaptığı uygulamayı.

Hiponika yöntemi, bitkileri hava ve su kullanarak büyütme yöntemidir. Bu yöntemde toprak veya organik gübre kullanmaz. Suyun içerisine yoğunlaştırılmış besin ve hava karıştırılıp sürekli devirdaim ettirilerek bitkinin beslenmesi gerçekleştirilir. Tüm bitkiler hiponik metodu ile yetiştirilebilir.
İşin püf noktası: bitkinin tam da büyüme çağındayken su ve mineraller gibi çevre faktörlerini bolca vererek bitkiye büyümesi için uygun bir ortamdasın mesajını vermektir.

İşte o ağacın ve hikayesinin videosu, 13 dakika:
(Selahattin Yılmaz'ın izniyle / ağaçlar.net. Kendisi de bu videoyu Antalya Growtech Tarım Fuarında, Hyponica Tarım Ltd. şirketi yetkilisi Ziraat Müh.Mehmet AKBABA'dan temin etmiş. Kendilerine bu paylaşımından ve bana da paylaşma izni verdiğinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.)

 
 google video

 
youtube video

Aynı video youtube'da şurada:  http://www.youtube.com/watch?v=pXpl4rHPE6A

Esen kalın...

Kaynaklar
http://www.simplyhydro.com/hydvsorg.htm
http://www.sensorium.org/linkedsense/jan6/references/hypo.html
http://www.agaclar.net


1 yorum:

Peren dedi ki...

muhteşem.. hayretler içinde kaldım.

bilgi için teşekkürler.

Yorum Gönder


Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | ReviewSilo - Reviews for e-Shopping