Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Taşyününde (kayayünü, rockwool) Benjamin bitkisinin çoğaltılması


Pek çoğumuzun evinde ya da işyerinde bulunan Benjamin (Ficus Benjamina) bitkisi çok yaygın olarak yetiştirilen balkon, ev tipi bir süs bitkisidir. Bu bitki iyi bakılırsa bir ağaç kadar büyüyebilmektedir.

Bana da nikahımızda hediye olarak gönderilen bu bitki neredeyse boyuma ulaştı. Ben herhangi bir şekil vermemiştim, daha doğrusu şekil verilebildiğini bile bilmiyordum fakat bazı yerlerde (mesela çalıştığım işyerimde) gövdesine zincir, burgu, şekli verilmiş olanlarını da gördüm.Gayet de dekoratif oluyor, tavsiye ederim.


Evde bir köşede diğer bitkilerimin yanında yukarıdaki resimde gördüğünüz büyüklüğe gelmiş olan benjamin bitkisini hem biraz budamak hem de çoğaltmak için aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz yöntemi uyguladım. Çok da basitmiş benjamin bitkisini çoğaltmak.

Bunun için aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi, uygun bir dalı, bitkinin bütünlüğünü bozmadan, kelaynağa da çevirmeden, gövdeye yakın bir yerden kesiyoruz.


Kesilen dalın ucundan bitkinin özsuyu süt kıvamında akıyor.


Kesilen daldaki yaprakları temizledim. Yapraklardan en uca yakınlardan birini ve yeni filizlenmekte olanları bıraktım sadece.


Fotoğrafta görülen kaya yününü (taşyünü / rockwool) ıslatıp nemlendirdikten sonra çoğaltacağımız çeliği kaya yününe sapladım.


www.kucukbahcem.net sayfamızı düzenli olarak takip edenler hatırlayacaktır. Daha önce de şeflera - beşparmak bitkisini çoğaltmıştım taşyününde. Onun da hikayesi şurada: "Taşyününde (rockwool) Şeflera (Beş Parmak) Bitkisi Köklendirme"
Hepsi bu kadar...
Kaya yünü, bitkinin köklenmesi için uygun bir ortam sağlayacaktır. Aşağıda göreceğiniz gibi, sera etkisi yapması için plastik bardağa koyduğum kayayününe daldırılmış benjamin çeliklerinin üzerine, ortadan ikiye ayırdığım plastik şişeleri kapatıyorum. (1.5 litrelik şişeler tam denk geliyor. 1 lt'likler küçük kaldı). Günde bir kez bu kapakları kaldırıp bitkinin havalanmasını sağlıyorum. Taşyünü kurumuşsa bir kaç damla su ilave ediyorum ayrıca.Taş yününe sapladığımız / batırdığımız /daldırdığımız / aşıladığımız benjamin dalı ya da çeliği, oda sıcaklığında aşırı olmayan bir aydınlatma ortamında bir ay kadar sonra aşağıda gördüğünüz gibi yapraklanıyor ve kökleniyor. Dikkatimi çeken ilginç bir husus, sonradan gelen yaprakların, dalda bıraktığımız yaprak büyüklüğünce büyümesi. Sonradan gelenler herhalde var olan yaprağı örnek alıp onun kadar büyüyorlar. Ne daha fazla ne de daha az... Sonradan gelen yaprak önceki yaprak genişliğince büyüyünce gövdeden filizlenmekte olan yaprakların büyümesi hızlanıyor.Kaya yünü bitkilerin köklenmesi için ideal ortamlardan birisi. Aşağıdaki fotoğrafa dikkat ederseniz kökün nasıl büyüdüğünü ve kaya yününe sarıldığını görebilirsiniz.Köklenmiş ve bir kaç yaprak üreterek "tutmuş" olan benjamin fidemizi saksıya alabiliriz artık.  Bitkiyi kayayününden ayırmadan, olduğu gibi saksının ortasına yerleştirdim. Merak edenlere söyleyeyim hemen kayayünü sentetik bir madde değil. Tamamen doğaldır; bazalt, kireç gibi kaya türlerinin yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ve kalıplara püskürtülerek soğutulması ile yapılır. Gözenekli yapısı ile nemi tuttuğu, köklerin rahatlıkla hareket etmesini sağladığı için topraksız tarımda kullanılır. (Şurada bahsetmiştim: Taşyününde (rockwool) Şeflera (Beş Parmak) Bitkisi Köklendirme )Saksının boş kalan kısımlarına da kaliteli bir saksı toprağı, torf ilave ettim. Ben burada, hindistan cevizi kabuğundan elde edilmiş torf kullandım. Bu toprak da mineral açısından zengin olduğundan bitkinin köklenmesi ve gelişmesi açısından gayet uygun bir yetiştirme ortamı.Bundan sonrası Allah'a emanet. Biz bitkimizi toprağa verdik, daha doğrusu toprağa diktik. Uygun ortam, uygun sulama ve mineral desteği ile bir kaç senede boyunuzu bile geçebilir. Hatta hayalgücünüze bağlı olarak gövdesine çeşitli şekiller de verilebilir.

Sağlıcakla kalın.
İlk yayın: 3.3.13 @ Eskişehir.
Düzenleme 31.12.2015


.

8 yorum:

Adsız dedi ki...

çok güzel anlatmışsınız...emeğinize sağlık..teşekkürler...

Ömür YILDIZ dedi ki...

Güzel yorumlarınız için biz teşekkür ederiz.

Unknown dedi ki...

Allah razı olsun. Yanlız ben bu taş yününü nerelerden temin edebilirim.

Ömür YILDIZ dedi ki...

Taş yününü zirai kullanım için http://www.magicplant.net/336-rockwool-tayunu adresinden temin edebilirsiniz.
Ayrıca yapı marketlerinde de mevut. Ben bunlardan da kullandım, çok da bir şey farketmedi. Çok daha ucuz sadece.
Selamlar

bilinmiyor dedi ki...

Çok güzel bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim.

Unknown dedi ki...

Taşyunu bulamazsak yerine ne kullanilabilir

Bitki meraklısı Alanya li dedi ki...

Benimde aynı bitkiden var balkon da rüzgardan kırılmış.kirilan dallarından çoğaltma yapsam tutar mı acaba.tesekkurler

Alperen dedi ki...

Slmlar geç kaldım yeni gördüm pamuk kullansak olur mu bir de ne zaman hangi ayda

Yorum Gönder


Sayfamdaki yazılar kaynak gösterilerek ve bu sayfanın adresi verilerek kullanılabilir.

Sayfamda bazı yazılarımda bahsetmiş olduğum yöntemler kendi öğrendiklerimi, denediklerimi paylaşmak amacıyla yazılmıştır. Yapılan denemelerin sonuçları da yine burada paylaşılmaktadır. Tarif edilenlerin yanlış/eksik uygulanması, yazı dizilerinin tamamının okunmaması, vb herhangi bir nedenden dolayı istenmeyen sonuçlar elde edilmesi, beklenen sonucun elde edilememesi ve/veya karşılaşılabilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamayacağımı bilgilerinize sunarım.

Kaynak belirterek ya da belirtmeden kullandığım yazılarımdan dolayı herhangi bir rahatsızlık duyan, haksızlığa uğradığını düşünen beni haberdar ettiği zaman ilgili yazıyı yeniden gözden geçireceğimi, şikayetinde haklıysa yazıda gerekli düzeltmeyi ivedilikle yapacağımı taahhüt ederim.
-=(RaideR)=-

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | ReviewSilo - Reviews for e-Shopping